معرفی طرح

کسب و کارهای خانگی یکی از زمینه های افزایش مشارکت مردم در اقتصاد و به عنوان راهکاری مهم برای ایجاد و توسعه اشتغال و درآمد در سراسر جهان محسوب می­ گردند. انجام کسب و کار در “منزل” ، مشارکت اعضای خانواده جهت انجام یک فعالیت اقتصادی مشترک را موجب می شود. و از رفت و آمدهای شهری، هزینه­ های مربوط به خرید، رهن و اجاره کارگاه، ایاب و ذهاب و استفاده از نیروی کار به جزء اعضای خانواده جلوگیری می­ کند. و به ایجاد توازن بین مسئولیت خانوادگی افراد و اشتغال آنان، ایجاد زمینه های کار خانوادگی، امکان انتقال تجارب از طریق آموزش غیررسمی به شیوه استاد-شاگردی بین اعضاء خانواده کمک شایانی خواهد کرد.

امروزه کسب و کارهای خانگی با بهره گیری از امتیازاتی چون توسعه دانش و گسترش فناوری اطلاعات و ارتباطات، طیف گسترده ای از مشاغل را در اکثر حوزه های اقتصادی به خود اختصاص داده اند و در زمره یکی از حیاتی ترین و ضروری ترین بخش های اقتصادی جوامع بشری به شمار می روند.

از این رو صاحبان و رهبران این مشاغل جهت مدیریت و رهبری علاوه بر مهارت های فنی، به مهارت هایی همچون مدیریت زمان، مدیریت و سازماندهی منابع، مدیریت فردی و تیمی و از همه مهمتر مهارت های بازاریابی نیازمندند.

در این راستا با هدف شناسایی و توانمندسازی افراد مستعدی که دارای طرح های نوآورانه می باشند رویدادی با نام “جابزلند” به عنوان اولین کمپ توانمندسازی مشاغل خانگی نوآورانه، طراحی و تدوین گردیده است. در این رویداد سعی داریم با فراهم سازی بستری مناسب برای تبدیل این استعدادها به صاحبان و رهبران مشاغل خانگی، به شکل گیری مشاغل خانگی پایدار کمک کنیم.

دراین طرح ، با اتکاء به حمایت های اداره کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خراسان رضوی و سازمان تجاری سازی، فناوری و اشتغال دانش آموختگان جهاد دانشگاهی مشهد، و خدمات شتاب گیری گروه مشاورین اینوواتوس؛ ۵ طرح منتخب اقدام به راه ­اندازی کسب و کار و تکمیل تیم خود با استفاده از حضور افراد تحت پوشش توانمند و متناسب با حوزه مورد نظر می نمایند.

امید است با تکرار برگزاری این کمپ ها، به تعداد افراد توانمند بیشتری در جهت افزایش اشتغال دست بیابیم و به سمت رونق اقتصادی در حوزه مشاغل خانگی گام برداریم.

اینفوگرافی طرح

کمپ توانمند سازی

کمپ توانمندسازی (Empowerment Camp) یک رویداد آموزشی- تجربی است که به مدت ۶ هفته و با ارائه خدماتی چون آموزش، مشاوره، منتورینگ، بررسی مولفه های روانشناختی کارآفرینانه، MVP SHOW و Demo Day به شرکت کنندگان (صاحبان طرح ها) برگزار خواهد شد.
هدف از برگزاری این کمپ، توانمندسازی افراد مستعدی است که دارای طرح اولیه می باشند و همچنین آماده سازی این افراد جهت ورود به بازار، راه اندازی و شکل گیری کسب و کار و توسعه اشتغال می باشد.
از این رو با برگزاری کمپ توانمندسازی، افراد صاحب طرح اقدام به ارسال طرح های خود نموده و طرح های ارسالی به صورت تخصصی داوری و رتبه بندی می شوند. در نهایت افراد مستعدی که توانمندی و ظرفیت های بالایی برای رهبری و مدیریت تیم و پیاده سازی کسب و کارها دارند غربال می شوند، و به مدت یک ماه به همراه یک یا دو نفر هم تیمی (تیم ها باید حداقل دو و حداکثر سه نفره باشند) در کمپ حضور یافته و دانش و مشاورهای ارزشمندی در راستای هرچه توانمند شدن و ورود به بازار و شکل گیری کسب و کارهای خود دریافت خواهند کرد. در کنار آموزش ها و مشاوره های حوزه کسب و کار شرکت کنندگان از نظر مولفه های روانشناختی کارآفرینانه مورد تحلیل و بررسی قرار خواهند گرفت. در هفته پایانی کمپ نیز شرکت کنندگان، طرح های خود را با حضور در MVP SHOW در معرض نمایش خواهند گذاشت و با کمک منتورهای این حوزه به اعتبارسنجی طرح های خود خواهند پرداخت. در نهایت در روز پایانی کمپ نیز تیم های حاضر در کمپ در برابر سرمایه گذاران، کارآفرینان و بزرگان حوزه کسب و کار ارائه خواهند کرد و به ۵ طرح منتخب از نگاه داوران علاوه بر جوایز، خدمات شتابدهی ویژه ای توسط گروه مشاورین اینوواتوس ارائه خواهد شد.
ویژگی های منحصر به فرد کمپ توانمندسازی:
• غربالگری ایده ها با استفاده از متد رتبه بندی
• افزایش دانش مخاطبان با بهره مندی از دانش و تجارب منتورهای تخصصی حوزه کسب و کار
• ارائه خدمات منتورینگ هدفمند و همسو با آموزش ها
• انجام فرآیند کامل اعتبارسنجی با کمک آموزش، مشاوره، منتورینگ، حضور در MVP SHOW و ارائه گزارش
• توجه ویژه به مولفه های رفتاری-شناختی و رفتار شناسی مخاطبین در جهت تشخیص روحیه کارآفرینی با استفاده از تست های استاندارد و منتورهای تخصصی این حوزه
• نگاه علمی به مبحث داوری

ثبت نام

در راستای حمایت های مادی و معنوی کارآفرینان برتر این رویداد، پنج طرح برتر کمپ توانمندسازی جابزلند در مرکز رشد فناوری های نوین سلامت مستقر خواهند شد.

مراکز رشد:
مراکز رشد یا انکوباتورها، یکی از ابزارهای رشد اقتصادی هستند و به منظور حمایت از کارآفرینان تحصیل‌کرده تأسیس شده اند؛ و با ارائه امکانات و تسهیلات عمومی، زمینه پا گرفتن شرکت‌های جدید را فراهم می‌کند. 
این مراکز، امروزه به عنوان یکی از ابزارهای پذیرفته شده برای تبدیل خلاقیت‌ها و دستاوردهای علمی و تحقیقاتی به محصولات قابل ارائه به بازار و توسعه کارآفرینی محسوب می‌شوند. و تحت نظارت و مدیریت متخصصان حرفه‌ای هستند، که با ایجاد انعطاف‌پذیری‌های بیشتر فضای کسب و کار را برای تازه‌ واردان این عرصه تسهیل می‌کنند.
 
اهداف عمده انکوباتورها را می‌توان چنین دسته‌بندی نمود:
در کنار این اهداف، انکوباتورها اهداف دیگری را نیز دنبال می‌کنند: رشد اقتصادی منطقه، تنوع اقتصاد و سرمایه‌گذاران، کمک به زنان، مهاجران یا اقلیت‌ها.
همچنین مراکز رشد، خدمات متعددی را به شرکت‌های پذیرفته شده ارائه می‌دهند.
 
این خدمات را می‌توان بدین ترتیب برشمرد:
×